Egzoz Muayenesi – Egzoz Gazı Emisyon Fiyatları 2021

Egzoz muayenesi araçların yaptırması gereken ve trafiğe çıkışını doğrudan ilgilendiren bir konudur. Çevre kirliliğini önlemek, daha temiz bir atmosfer yaratmak için bakanlığın direktifleri bulunmaktadır. Peki egzoz muayenesi ne kadar? Egzoz muayene ücreti 2021, egzoz muyanesi gecikme cezası gibi soruların gelmesi üzerine konuyu detaylandıracağız.

Egzoz muayenesi fiyatları 2021

Muayene için 2021 yılı fiyatı 89 TL olarak belirlenmiştir. Bu durum araç muayenesine bağlı olarak gecikme ücretine yansıtılabilir. Gecikme ücreti araç muayenesi sırasında kontrol edilerek bildirilmektedir. İlgili tutar değişiklik gösterebilir ancak ufak dip not olması açısından 17 liralık bir gecikme ücretine tabi tutulabilirsiniz. ( muayene istasyonunda net rakam iletilir )

Egzoz gazı emisyon fiyatları

Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatmak isteriz. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır.

Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.